Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kierowaniu robotami budowlanymi. W rezultacie daje to Państwu gwarancję, że budynek będzie wykonany bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Na każdym etapie budowy nasze biuro projektowe służy Inwestorom swoją wiedzą. W efekcie prace budowlane przebiegają skutecznie i terminowo.
Należy pamiętać, że do każdego wydanego Dziennika Budowy, należy zgłosić w Nadzorze Budowlanym kierownika budowy lub kierownika robót budowlanych. Biuro projektowe Lekon współpracuje z uprawnionymi branżystami z zakresu elektryki oraz instalacji wodno – kanalizacyjnych. Dlatego możemy zaoferować Państwu kompleksową obsługę w zakresie prowadzenia wszelkich robót budowlanych począwszy od projektu wykonanego przez architekta.
ODDANIE DO UŻYTKOWANIA
Pomagamy Inwestorowi w kompletowaniu wymaganych dokumentów, potrzebnych do oddania budynku do użytku. Poniżej prezentujemy uogólnioną listę dokumentów. Inwestor przekazuje je do Nadzoru Budowlanego, w celu otrzymania zgody na użytkowanie.
CZĘŚĆ GEODEZYJNA
- Inwestor zleca geodezyjną inwentaryzację powykonawczą budynku, przyłączy oraz instalacji zewnętrznych. Uprawniony geodeta wykonuje pomiary i potwierdza wpisem, że zostały wykonane zgodnie z projektem.
- Urząd Gminy lub Urząd Miasta nadaje numer porządkowy posesji (na podstawie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej).
CZĘŚĆ INSTALACYJNA
- Kominiarz posiadający uprawnienia oraz aktualne zaświadczenie o przynależności do Izby Inżynierów wykonuje przegląd kominiarski.
- Gestorzy sieci (elektrycznej, wodno – kanalizacyjnej, gazowej i sieci ciepłowniczej) dostarczają Inwestorowi protokół lub potwierdzenie odbioru przyłącza.
- Uprawnieni branżyści wystawiają protokoły badań i sprawdzeń instalacji na zewnątrz budynku. Dotyczy to odcinka instalacji np. od skrzynki elektrycznej do budynku lub od studzienki do budynku.
- Uprawnieni Instalatorzy sporządzają protokoły badań i sprawdzeń instalacji wewnątrz budynku. Są to odpowiednio instalacja elektryczna, wodno – kanalizacyjna, ogrzewcza, gazowa, wentylacji mechanicznej.
CZĘŚĆ FORMALNO – PRAWNA
- Inwestor dostarcza do Nadzoru Budowlanego kserokopie wszystkich Decyzji o pozwoleniu na budowę. Decyzje te dotyczą w szczególności budynku oraz instalacji.
- Nieistotne odstępstwa od pozwolenia na budowę potwierdza Projektant. Wykonuje je w postaci kserokopii stron projektu budowlanego ze zmianami naniesionymi kolorem czerwonym.
- Kierownik budowy dostarcza Inwestorowi uzupełniony Dziennik Budowy wraz z oświadczeniem o zakończeniu budowy. Podobnie kierownicy robót budowlanych uzupełniają Dzienniki Budowy we własnym zakresie specjalności.
- Inwestor wypełnia i przekazuje Nadzorowi Budowlanemu zawiadomienie o zakończeniu robót budowlanych i przystąpieniu do użytkowania.
- Inwestor może otrzymać pisemne potwierdzenie przyjęcia zawiadomienia o zakończeniu robót bez sprzeciwu. Wówczas dołącza do kompletu dokumentów wypełniony wniosek.
- Jeżeli budynek zasilany jest w wodę ze studni, wtedy Inwestor zleca wykonanie badań pod kątem przydatności do spożycia. Specjalistyczne laboratorium wykonuje badanie i potwierdza to odpowiednim protokołem.
- Budynki użyteczności publicznej wymagają odbioru wykonanego przez Straż Pożarną i Sanepid. Dodatkowo Inwestor zleca wykonanie pomiaru natężenia oświetlenia w miejscu pracy (jeśli takowe występuje).
Biuro projektowe może być pomocne na każdym etapie planowanej inwestycji. Prowadząc Państwa budowę zarówno udostępniamy powyższą listę w formie stabelaryzowanej, jak również wyjaśniamy wątpliwości i pomagamy znaleźć rozwiązanie w każdej sytuacji. Kierownik budowy to zupełnie ktoś inny niż architekt i ma inną odpowiedzialność.