Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji planuje wprowadzenie istotnych zmian w obowiązującym Prawie Budowlanym. Nowością będzie możliwość legalizacji samowoli budowlanej w bardzo uproszczonej procedurze.
- Obowiązek podłączenia do sieci ciepłowniczej
- Legalizacja samowoli budowlanych
- Zmniejszona ilość dokumentów wymaganych do pozwolenia na budowę
- Obiekty nie wymagające pozwolenia na budowę
- Obowiązek przedstawienia ekspertyzy przeciwpożarowej przy zmianie sposobu użytkowania
- Maksymalnie 5 lat do stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę lub pozwolenia na użytkowanie
Planowane zmiany mają wymusić konieczność podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej, wszędzie tam, gdzie istnieje taka możliwość techniczna. Ponadto będzie można prawnie egzekwować podłączenie do takiej sieci, nawet w przypadku,gdy gestor będzie zwlekał z wydaniem warunków przyłączeniowych. Gestorzy sieci wodno-kanalizacyjnych nie będą pobierali opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.
W przypadku samowoli budowlanych co najmniej 20-letnich, będzie można wykonać uproszczoną procedurę legalizacji, pod warunkiem przedstawienia ekspertyzy technicznej, która określi możliwość bezpiecznego użytkowania budynku. Warto w takiej sytuacji zapytać doświadczone biuro projektowe o pomoc. Do ekspertyzy trzeba będzie również dołączyć geodezyjną inwentaryzację powykonawczą.
Zmianie ma ulec ilość projektów budowlanych składanych razem z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Zamiast obecnych 4 egzemplarzy, Ustawodawca przewidział jedynie 3. Nowelizacja Prawa Budowlanego przewiduje, że Projekt Budowlany wykonany przez biuro projektowe będzie się składał z Projektu Zagospodarowania Działki lub Terenu (zawierającego informacje o usytuowaniu obiektów, układzie komunikacyjnym oraz obszarze oddziaływania), Projektu Architektoniczno-Budowlanego, który tworzy architekt (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe) oraz Projektu Technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna budynku). Nowością będzie obowiązek składania Projektu Technicznego razem z wnioskiem o wydanie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszenia zakończenia robót budowlanych.
Obiektami nie wymagającymi uzyskania pozwolenia na budowę mają być: biletomaty, wpłatomaty, automaty sprzedające, paczkomaty. Podobne uproszczenia mają dotyczyć również wewnętrznych i zewnętrznych instalacji gazowych, przydomowych tarasów naziemnych oraz urządzeń melioracji wodnych.
W przypadku zmiany sposobu użytkowania, niezbędna będzie ekspertyza z zakresu przeciwpożarowego. Warto skonsultować sprawę także z architektem. Dotyczyć to będzie m. in. zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń gospodarczych na działalność związaną z tzw. „escape room-em”.